Historie

Počátky (1998)

Kořeny Dydžiny můžeme najít v minulém století, kdy nápad své vlastní zábavy začali realizovat Ondra Vít, Kuba Nippert a Honza Fryčar aka Hajnej. Cílem tehdy bylo seznámit se s dívkami, které chodily do kostela v Králově Poli. Psal se tehdy rok 1998 a první Disko se konalo v sakristii kostela Nejsvětější trojice v Králově poli. Počet účastníků tehdy nepřesáhl deset lidí a handicapem první akce byl nedostatek dívek. Ostatně, tento problém se projevoval i v několika následujících ročnících. Ale ten se časem vyřešil...

Éra "před kečupem"

Diskoška, později s oficiálním názvem "Dydžina" se v letech 1998 – 2005 konala vždy u kostela v Králově poli, v místě zvaném „zpěvárna“ v periodě podzim/jaro. Účast se pohybovala v počtu 20 – 50 lidí a byl to obrovský úspěch. Léta jsme byli schopni po akci všechny návštěvníky vyjmenovat. Posléze jsme začali kromě alkoholu všeho druhu servírovat párky v rohlíku (s kečupem).

V začátcích byl enormní tlak na cenu drinků (přece jenom, byli jsme studenti), takže fernet, rum, becher, vodka, žádné velké drama. A pár lahváčů. Nealko bylo dražší než alko. Náklady s akcí byly minimální, takže prodejní marže také. Zato zážitky fenomenální.

V listopadu 2005 proběhla asi nejpovedenější akce ve zpěvárně, na kterou se však v dubnu 2006 navázalo obrovským průserem. Někdo ze srandy pocákal fasádu kostela kečupem a ráno, když se šlo uklízet, čekala znavené organizátory na dveřích pečeť s farním razítkem. Dydžina dostala ve farnosti Královo pole zákaz až do soudného dne, takže se muselo hledat nové místo.

2006-2016 s kapelou v Řečkovickém "Pivcu"

Novým místem pro Dydžinu se stal v roce 2006 areál bývalého pivovaru v Řečkovicích. Hned první rok vystoupila na začátku večera kapela s názvem Commercial Break. Improvizovaná sestava získala nadšené ovace, což dalo základ kapele později přejmenované na Komerční přestávku a hlavně pravidelným koncertům na úvod Dydžiny.

Deset Dydžin v Pivcu uteklo jako voda. Kapela si každý rok připravila originální show na nějaké téma (eurodance, rock and heavy, boy bands, filmové znělky,...), jinak jsme se snažili pouze mírně vylepšovat, co fungovalo. Naučili jsme se zvládat v klidu příjezdy městské policie, logistiku, míchání drinků, přípravu playlistů.

Rok 2016 přinesl dvě výrazná vylepšení - divadlo v podání souboru Třešťský průměr a profesionální catering v režii Karla Malany. Akorát byla děsná zima a bylo jasné, že takhle to dál nejde.

2017 - ?

Po jedenácti pařbách v Pivcu jsme dospěli k názoru, že komunita Dydžiny si zaslouží komfortnější postor. Koncert jsme museli už dříve z kapacitních důvodů přesunout do přilehlé řečkovické sýpky. Ta je poměrně pěkná a prostorná... ale nemá okna. Takže zima a neplánované kulturní vložky v podobě příjezdu městské policie. Vytápěný sál už se nám taky nelíbil, takže byl nejvyšší čas na změnu.

Přesun do Sýpky v Medlánkách, kde je teplo a dost místa pro všechny možné kreace, se ukázal jako správný krok. Snad jen těm nejvíc hardcore fanouškům bude chybět postávání ve stanu, při kterém pivo nikdy nezteplá.